V kterém velkém městě evropských kontinentálních států byste našli nejdražší byty? Tuto otázku není lehké zodpovědět bez podrobné statistiky, ale jedna věc je zato jistá už nyní: Praha cenou svých bytů převyšuje hned několik významných měst.

Podle nově dostupných informací to vypadá, že zakoupit si nový byt v České republice je v současné době z finančního hlediska velmi obtížný úkol. Nepřekvapivě se to týká hlavně největších českých měst, jako je Praha a Brno.

Pokud byste si říkali, že si přece nepotřebujete kupovat vlastní bydlení a vystačíte si se žitím v podnájmu, ani vás nové údaje nepotěší. Rovněž průměrný nájem za pražský byt převyšuje ceny nájemného v řadě evropských měst, jako je Berlín, Brusel, Frankfurt, Hamburk, Lyon, Miláno, Rotterdam a Vídeň. Tudy podle všeho také cesta nevede.

Praha vs. další města

Jen pro porovnání zde máte konkrétní příklad. Pokud byste si vloni pronajali v Praze byt o velikosti zhruba sedmdesát metrů čtverečních, za měsíc byste zaplatili v průměru dvacet čtyři tisíc korun. Zato v Berlíně by vás byt srovnatelné velikosti vyšel na ani ne sedmnáct tisíc, ve Vídni na sedmnáct a půl tisíce a v Lyonu a v Miláně srovnatelně na dvacet dva tisíc. Může se zdát, že daný rozdíl není zase tak radikální, ale to bychom nesměli brát v potaz, že průměrná mzda v daných městech je daleko vyšší než v Praze (rozdíl mezi Prahou a Vídní například činí skoro sto tisíc!). Zatímco obyvatel Prahy tak na měsíční nájem obětuje nadpoloviční většinu svého platu (něco okolo šedesáti procent), lidé ve Vídni na nájem využijí pouhých dvanáct procent průměrného platu a zbytek výplaty mohou investovat jiným způsobem. V Brně situace není o mnoho lepší než v Praze. Za nájem brněnští obyvatelé každý měsíc dají přibližně padesát dva procent svého platu.

Abychom však tento přehled zakončili na jakžtakž pozitivní vlně, nutno poznamenat, že bychom na tom mohli být i hůř. Existují i města, kde se ceny za koupi bytů a domů, či pronájem bytů, šplhají do astronomických výšek. Zářným příkladem v tomto směru je Londýn, kde pronájem bytu o velikosti sedmdesát metrů čtverečních přijde měsíčně v přepočtu asi na čtyřicet osm tisíc korun. Není proto divu, že se spousta lidí bydlení v centru Londýna vyhýbá a raději preferuje každodenní dojíždění do práce. Opět však platí, že mzdy v Londýně jsou daleko vyšší než v České republice.

Tento problém přemrštěných cen bohužel nebude snadné vyřešit. Aspoň do té doby, dokud nabídka nepřesáhne poptávku a ceny za nájem a koupě se nesníží. V tuto chvíli je to stále naopak a nabízených bytů a domů je méně než případných zájemců o ně, díky čemuž je možné navyšovat a navyšovat ceny.