Pokud si v dnešní době chce někdo zakoupit nemovitost v České republice, obzvlášť ve větším městě, musí být připraven vynaložit vyšší finanční prostředky než v nedávné minulosti. Od začátku roku ceny nemovitostí opět vzrostly a ve stejnou dobu došlo k poklesu zájmu široké veřejnosti o hypotéky.

Celkový propad žádostí o hypoteční úvěr činí patnáct až třicet procent. To vede k poklesu úrokových sazeb, neboť banky jsou nuceny bojovat o zákazníky a proto tedy usilují o to nabídnout lidem co nejvýhodnější nabídku, na niž by měli zájem přistoupit.

Ačkoliv tedy o možný nákup nemovitosti za pomoci hypotečního úvěru není takový zájem jako předtím, ceny nemovitostí stále rostou. Jedním z důvodů je nedostatek nových nemovitostí a rychlost jejich staveb, nebo spíše absence rychlosti. Z hlediska tempa úspěšného vyřízení stavebního povolení se Česká republika umístila v poslední třetině žebříčku čítajícího celkem 190 různých zemí, a i nadále se v tomto směru její pozice zhoršuje.

Konkrétní čísla hovoří jasně. V prvních třech měsících letošního roku nemovitosti stihly podražit o 9,4 procent, což je více než dvojnásobné číslo v porovnání s průměrným navýšením cen v rámci Evropské unie činícím čtyři procenta. K největšímu nárůstu cen nemovitostí pak došlo ve specifických městech, jako například Ústí nad Labem, Zlín, České Budějovice, Brno a navýšení cen se nevyhnula ani Praha.