Každý, kdo někdy potřeboval prodat svou nemovitost, si kladl tu stejnou otázku. Poradím si sám nebo to vše nechám na realitním makléři?

Lidstvo se dělí na dva tábory. Jedni, kteří nedůvěřují cizím lidem a chtějí vše dělat podle sebe. Troufnou si i na takovou odbornou a náročnou práci, jakou bezpochyby je prodej nemovitého majetku. A pak tu jsou ti druzí, kteří naprosto důvěřují odborníkům a nechají se vést, aby dospěli zdárného konce.

Není nic špatného na tom, patřit do první skupiny prodávajících. Je však potřeba znát veškerá rizika a umět si přiznat své schopnosti.

Realitní makléř má své know-how. Ví, jak se v oblasti realit pohybovat, jak se chovat na prohlídce a jak jednat se zájemci. Ušetří vám mnoho nervů a času. Profesionál prodává nejen váš majetek, ale i své dobré jméno a jméno kanceláře, kterou zastupuje. Je tedy i v jeho zájmu, provést svou práci kvalitně. Pokud se však rozhodnete jít do toho po hlavě. Vše si dobře promyslete. Jaká jsou největší úskalí?

  • Kupní cena neodpovídá skutečnosti
  • Neprověříte si zájemce
  • Smlouva je psaná „na koleně“
  • Při nákupu je nutné ověřit jisté informace

Špatně nastavená cena

Odhadnout správnou tržní cenu je nesnadný úkol. Příliš vysoko nasazená cena odrazuje zájemce. Kupující mají povědomí o cenách na trhu a jen tak vám na špek neskočí. Nemovitost tak bude dlouho na trhu, což snižuje její bonitu. Tu také znehodnocuje následné snižování ceny. V očích kupujícího se takový inzerát jeví, jako ten, na který je třeba si dávat pozor. Mohou získat dojem, že v nemovitosti je nějaký háček.

A stejný problém nastává i při podhodnocení ceny.

Nesprávný zájemce

Po vystavení inzerátu na internetu, se vám začnou ozývat nejen realitní makléři s nabídkou zastupování vaší osoby, ale i hromady zájemců. Je však nutné umět číst mezi řádky. Neztrácejte čas s těmi, kteří si nemohou dovolit hypotéku, mají záznam v registru nebo vůbec netuší, kde vezmou finanční hotovost. Stačí se jich jednoduše optat, jak budou řešit financování koupě.

Se zájemci jednejte seriózně

Osobní otázky raději polkněte. Rozhovor veďte pouze okolo tématu prodávaného objektu. Emoce si schovejte na později. Ptejte se jasně, stručně a věcně.

Kupní smlouva

Jsou známy případy, kdy si prodávající a kupující mezi sebou, v lepším případě, sepsali kupní smlouvy a dnes se potýkají s mnoha problémy. Ty horší případy jsou pouze na ústní dohodě. Takové prodeje, většinou nedojdou zdárného konce.

Mějte se na pozoru i při převádění majetku v rodině. Nic tolik nerozdělí příbuzné, jako vlastnické právo.

Kupní smlouva by vždy měla projít rukama advokáta. Jen tak budete mít v ruce silný dokument.

Vše je nutné ověřit

Jako kupující si vždy ověřte, že jednáte s majitelem nemovitosti. Případů podvodných prodejů je každý rok víc a víc. Nejlépe to ověříte na katastru nemovitostí. Dále si zjistěte, zda na nemovitost není uvalena exekuce, není zatížena věcným břemenem či neleží na jejich bedrech množství dluhů.

Prodej přes portály jako jsou bezrealitky.cz či sreality.cz je stále oblíbenější. Lidé slyší na nižší ceny. Na to, že nebudou platit provizi. Avšak neuvědomují si, že hrají hazard s největším majetkem, jež vlastní.

Není přece jen lepší požádat realitního makléře o pomoc? Pomůže s právními službami, zařídí bezpečnou úschovu peněz, zajistí bezpečný prodej a bez zbytečných nákladů navíc.