Vypadá to, že by mohlo dojít k pozitivní změně (minimálně pro všechny zájemce o nákup bytů). Poděkovat za to můžeme senátu, který chce zrušit daň z nabytí nemovitých věcí. V případě pořízení bytu by tak lidé nemuseli platit daň z nabytí.

Nenechte se ovšem zmást – tato daň se nevztahuje pouze na byty. Týká se rovněž koupě domu, pozemku a dalších typů nemovitostí. Výjimkou jsou pouze nové byty a domy, v případě jejich koupě se avšak pro změnu platí daň z přidané hodnoty. Výše daně z nabytí nemovitosti pak činí celkem čtyři procenta. Až do roku 2016 ji hradil prodávající nemovitosti, ale poté tato nutnost přešla na nakupujícího, čímž se ještě zvýšila částka pořízení nového bydlení.

Čtyři procenta se nemusí zdát jako mnoho, ale pokud si například pořídíte nemovitost za čtyři miliony, budete tak navíc nuceni uhradit dalších sto šedesát tisíc navíc. O nákladech za stěhování a dalších poplatcích ani nemluvě. Zrušení daně by tak usnadnilo možnost zakoupit si nemovitost.

Jestli ale Sněmovna návrh senátu schválí, to zůstává otázkou. Návrh zrušit daň z nabytí nemovitosti se totiž objevil již vloni, ale Sněmovna ho zamítla. To ovšem neznamená, že je i letos návrh předem určen k zániku. Jako nejlepší varianta se tak jeví počkat a uvidět, jak se celá situace nakonec vyvine.