Současná krize zapříčiněná epidemií COVID-19 postihla všechny oblasti trhu, včetně realitního. Pro zájemce o pořízení bydlení by mohlo jít o dobrou zprávu, aspoň podle názorů analytiků, protože ceny bytů by měly klesnout.

Nedojde k tomu během krátké doby čítající několik měsíců. Byty a další rezidenční nemovitosti by mohly zlevnit až ve středně dlouhém časovém horizontu. Jejich ceny poklesnou o patnáct až dvacet procent.

Když se však podíváte na názory realitních kanceláří v médiích, o snižování cen nemovitostí se nikdo nezmiňuje. To pochopitelně dává smysl – realitní kanceláře nebudou prosazovat názor, že ceny poklesnou až o dvacet procent, protože by tím byli sami proti sobě. A druhá strana, tedy zájemci o bydlení či analytici trhu s nemovitostmi, netvoří natolik sjednocenou linii, aby svoje analýzy mohli ve větším propagovat.

Jaký reálný dopad ale bude mít tato situace na chování lidí na realitním trhu? V prvé řadě existuje výrazná pravděpodobnost, že lidé budou méně uzavírat hypotéky na bydlení. Řada občanů přijde o práci a nebudou jednoduše mít zájem si k tomu ještě brát hypotéku, která by je na dlouhá léta finančně zavazovala.

Dopad krize poznají i lidé, kteří dříve pronajímali krátkodobě byty, zejména turistům. Obnovení turistického průmyslu a tohoto jeho aspektu na dřívější úroveň by mohlo zabrat roky, jestliže k němu vůbec dojde v prvé řadě.

Momentálně se již projevil efekt poklesu nájmů bytů. Do budoucna tak pravděpodobně majitelé nemovitostí budou preferovat dlouhodobé nájemníky před těmi krátkodobými, aby si zajistili stálejší příjem.

Mohlo by rovněž dojít k poklesu zájmu lidí o nakupování vlastního bydlení. Jestliže bude nájemné výrazně levnější než pořízení hypotéky na byt, pochopitelně méně lidí bude byty kupovat a více si je pronajímat.