Statistiky v tomto případě hovoří jasně. Koupit si byt v Praze se vám prodraží. Podle dat Českého statistického úřadu v hlavním městě během posledních devíti let došlo k nárůstu cen bytů o 74 %. Což je skoro o 50 % víc než ve zbytku státu.

Důsledků navyšování cen nemovitostí najdeme více. Jedním z nich je skutečnost, že je bydlení pro spoustu lidí stále méně dostupné. To se týká všech věkových kategorií, ale velmi tím trpí například mladé rodiny s dětmi, které si mohou o vlastním bydlení v Praze nechat leda tak zdát. To může následně vést například až k nižší míře porodnosti a tedy ke stárnutí populace.

Porovnáme-li údaje z tohoto měsíce s daty z loňského července, během jediného roku pražské byty podražily o přibližně 11 procent. Z hlediska financí nejlépe vychází panelové byty, kde za jeden metr čtvereční zaplatíte průměrně 76 tisíc korun. Starší cihlové byty vyjdou na 92 tisíc a nejdražší jsou novostavby se skoro 105 tisíci na metr čtvereční. Samozřejmě záleží i na konkrétní adrese, byty v některých pražských čtvrtích jsou žádanější než v jiných částech města.

I nadále pak pokračuje čilá výstavba nových bytů. Loni jich bylo dokončeno 413. Navzdory aktivní stavbě však poptávka v tomto případě stále překračuje nabídku.

Co tedy dělat, jestli chcete mít vlastní byt v Praze? V případě většiny lidí bude odpověď znít: čekat a šetřit. A to pořádně dlouhou dobu. Podle nedávných údajů by průměrnému pražskému obyvateli trvalo více než čtrnáct let si na svůj byt našetřit. A vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí se zdvihají rychleji než výše platů, do budoucna by se doba čekání mohla ještě výrazně prodloužit.