Vlastnit nemovitost je výhra i prohra. Na jednu stranu zvyšuje nejen společenskou prestiž a osobní bonitu, ale na druhou stranu přináší i spoustu starostí o její péči. Každý kus země, domu, bytu nebo třeba komerčního prostoru potřebuje na svoji správu určitý obnos peněz.

Pokud danou nemovitost k ničemu nevyužíváte, je jednodušší ji prodat. K prodeji se lidé uchylují také při finanční krizi, je to skvělá peněžní injekce, u rozvodu při dělbě společného majetku nebo u investic do jiných komodit, kdy je potřeba do začátku většího obnosu peněz.

Již pár let je trh příznivý k nákupu a prodeji nejrůznějších nemovitostí. Úroky hypoték se držely nízko velmi dlouho. Poslední rok však pomalu začínají stoupat vzhůru. Je tedy nejlepší čas jednat. Zděděný dům po tetě z druhého kolena konečně přepište na nového majitele a pro sebe pořiďte vysněný domov.

Jaro je startem nejen pro přírodu, ale i pro trh

A kdy se do toho nejlépe pustit než právě nyní. Z kraje roku a ještě k tomu na jaře jsou lidé nabuzení k pořizování nových věcí. Slunce je příznivé k pořízení lukrativních fotek a přímo vybízí k bohatým prohlídkám potencionálních zájemců. Jenže prodat nemovitost, zase taková procházka růžovou zahradou není.

Pokud už jste někdy uvažovali nad prodejem, jistě jste si zjistili, co vše budete potřebovat zařídit. Napsat inzerát a vložit jej na internet sice není nic těžkého.

  • Co je však potřeba je vědět, jak má takový inzerát správně vypadat
  • Na jaké inzertní realitní weby jej následně vložit
  • Jak se chovat při prohlídce
  • Co vše je bezpochyby nutné obstarat před a po samotném prodeji

Nebojte se požádat o pomoc

Při prodeji na vlastní pěst se musíte spolehnout jen sami na sebe. Vy musíte zajistit, aby se o prodeji dozvědělo co nejvíce lidí, vy musíte být osobně na všech prohlídkách a doložit veškeré dokumenty. Vytvořit kupní smlouvu, zajistit úschovu peněz, zanést vše nové do katastru, obejít veškeré společnosti dodávající služby a energie (voda, plyn, elektřina, internet) a zajistit jejich přepis na nového majitele a v poslední řadě zajistit zaplacení daně, pokud jste vlastníkem nemovitosti kratší doby než pěti let.

Co takhle si ušetřit spoustu práce a času a přenechat toto vše na odborníkovi, který ví, o čem mluví a co dělá. Na někom kdo má renomé a zkušenosti. Dnes již existují osobní realitní poradci, kteří vám zdarma rádi pomohou k rychlému a kvalitnímu prodeji nebo nákupu nemovitosti. Pan Martin Parč je jedničkou ve svém oboru. Přesvědčte se sami.