Mohlo by se zdát, že investice do nemovitosti, ať už vlastního bytu či domu, je v dnešní době častým krokem. Cena nemovitostí ale poslední dobou vzrostla, a to se negativně projevilo na zájmu zákazníků. Obzvlášť se to týká pražských novostaveb.

Ceny již dosáhly takové úrovně, že jsou pro běžného zákazníka příliš vysoké. Dle nejnovějších odhadů by se tak letos mohlo poprvé po pěti letech v Praze novostaveb prodat pod pět tisíc. Minulý rok se nových bytů prodalo pět tisíc pět set, ale letos by to mohlo být méně.

Propad až o patnáct procent

Zdá se, že tak největší zájem lidí o novostavby je už minulostí. Dle údajů jedné realitní kanceláře se poptávka snížila až o patnáct procent. To odpovídá navýšení cen nových bytů, které rovněž činí patnáct procent. Jde o největší růst od roku 2010, kdy developeři začali tyto údaje zaznamenávat.

Důvod, proč se ceny zvýšily, je nevyrovnanost mezi nabídkou a poptávkou, kdy poptávka byla větší než nabídka. Dalším problémem je pomalý územní rozvoj Prahy.

Někteří odborníci předpokládali, že se poptávka zvýší, protože zákazníci budou mít v plánu pořídit si nové bydlení před změnou podmínek pro poskytování hypoték (podmínky jsou nyní striktnější, než bývaly). To se však nestalo.

V důsledku této situace se rovněž prodloužila průměrná doba, za kterou se byty úspěšně prodají. Řada lidí se pak místo zakoupení pražského bytu rozhodla dát přednost zakoupení pozemku v jiné části České republiky. Nejčastěji si pak vybírají Středočeský kraj, který se relativně nachází nedaleko od Prahy, což lidem usnadňuje například případné cestování za prací.