Vlastní bydlení, je něco o čem zažínáme snít v pubertě, kdy pobyt v jedné místnosti s rodiči je někdy příliš vyčerpávající. A sníme o něm i v dospělosti, ve chvíli kdy už jsme opět kamarádi s maminkou i tatínkem, ale přeci jen stále dodržujeme jejich pravidla. Jenže odstěhovat se, není tak snadné, jak se na první pohled může zdát.

Někdo sní o domě, jinému stačí byt. Ale všichni chtějí žít dle svých představ. Což nese přinejmenším úpravu a mnohdy i opravu stávajícího stavu nemovitosti. A taková rekonstrukce vytěží z rozpočtu mnoho peněz, natož stavba nového objektu.

Všichni se nerodí do zlaté klece. Většina z nás si musí peníze tvrdě vydělat. Avšak i tak to nestačí. Půjčit si od rodičů, přátel, banky? Co to zkusit jinak. Od srpna tu bude k dispozici státní půjčka. O co půjde?

Začátek v půlce léta

Vše se řeší již nějakou dobu. Upravovali se podmínky, jednalo se o výši částek. A konečný produkt spatří světlo světa 15. srpna. To je oficiální termín přijímání žádostí o půjčku.

Státní půjčka pro mladé, je určena párům. Původně pouze manželům. Nyní je to o poznání volnější. Lidé, kdy jeden z párů má do 36 let (odtud půjčka pro mladé), kteří pouze spolu žijí ve společné domácnosti, musí zároveň pečovat minimálně o jedno dítě mladší šesti let. U manželů a registrovaných párů limitování dětmi odpadá. Stále však platí pravidlo věku.

Lze si žádat o úvěr ve třech kategoriích. Ty jsou navrženy tak, aby na ně dosáhlo co nejvíce lidí. Nejen občané hlavního města Prahy, ale i lidé z venkova a maloměst. Jde tu především o podporu bydlení a o propagaci manželství, od kterého se v posledních letech upouští. Dané kategorie pak jsou:

  1. Půjčka na modernizaci bytu – Lze si půjčit až 300 000 Kč. Za takovou částku už si svůj domov zvelebíte.
  2. Půjčka na koupi bytu do osobního vlastnictví – Stát slíbil půjčit až 1,2 mil. korun. V Praze cena přibližně bytu velikosti 1+1, avšak jinde v republice i plnohodnotný rodinné bydlení 3+1.
  3. Půjčka na koupi či výstavbu domu – Tady je částka stanovená až na celých 2 mil. korun. Pěkná suma na částečné financování vašeho snu.

Veškeré úvěry budou do max. výše 80 % skutečných nákladů, u domu je to i včetně koupi pozemku. Úvěrová sazba je nastavená na krásné 1 %. To vám nedá žádná banka ani jiná finanční společnost. Úvěr lze splácet 20 let. Ve výjimečných případech až 25. Tím se myslí, nějaká dlouhodobá nemoc či jiný závažný problém. Vše bude individuálně posuzováno.

Bude další babyboom?

Stát nabízí ještě jeden příjemný bonus. Odečet jistiny ve výši 30 000 Kč za každé narozené či osvojené dítě během trvání půjčky neboli tzv. úvěrového vztahu. Hezký způsob jak podpořit lidi k větší porodnosti.

Jak již bylo řečeno výše, přijímání vyplněných žádosti odstartuje 15. srpna. Vyřizování jednotlivých dopisů o úvěr bude probíhat přesně dle data jejich přijetí. Na které se letos nedostane, automaticky budou přesunuty na další rok. Tento program Státního fondu rozvoje bydlení nemá žádné časové omezení. Pro letošní rok je nachystáno 650 mil. korun s tím, že lze ještě uvolnit finance z jiných projektů. K tomuto úvěru si lze přibrat nadále i  hypotékou, nelze ji tím splatit. Tato kombinace tak poskytne příležitost k vlastnímu bydlení spoustě mladým lidem.