O bydlení v Praze je stále velký zájem. Jen loni se do našeho hlavního města přistěhovalo přibližně jedenáct tisíc lidí. Poptávce ale neodpovídá nabídka, a počet nových bytů stále klesá. V roce 2018 se jich dokončilo celkem 4008, což oproti roku 2017 představovalo pokles o celých čtrnáct procent. Počet nově rozestavěných bytů v bytových domech pak loni činil 2687. A letos by mohlo jít ještě o daleko nižší číslo.

Statistiky v tomto případě hovoří jasně. V rámci letošního roku se v Praze doposud začalo stavět necelých sto bytů. Momentálně se tak Praha z hlediska výstavby drží daleko za Libereckým krajem (390 bytů) a Jihočeským krajem (129 bytů). Celkově se Praha umístila až na šestém místě. V tuto chvíli v ní existuje deficit přibližně dvacet tisíc bytů, ale toto číslo by se mohlo do budoucna ještě zvýšit.

Nedostatek bytového ubytování může vést k více možným následkům. Jedním z nich je to, že si stále více lidí bude místo pražských bytů pořizovat rodinné domy stojící mimo město a za prací budou dojíždět. To se ale z dlouhodobého hlediska nejeví jako udržitelná varianta. Ne každý potenciální zájemce o práci si může dovolit koupi rodinného domu a navíc tím dojde k větší vytíženosti a potenciálnímu přeplnění na silnicích vedoucích do Prahy.

Zdá se však, že by mohlo postupem času dojít ke zlepšení. Pražští radní zareagovali na rizikovou situaci a ustanovili, že se změří rychlost pražských stavebních úřadů. Ačkoliv se výsledků měření dočkáme až na konci června, jde o první krok směrem k možné nápravě. Nezbývá tak než sledovat, jakým směrem se tento trend vyvine v budoucnu.