Ve chvíli kdy se rozhodnete oslovit realitního makléře a domluvíte se s ním na prodeji vaší nemovitosti, přichází na scénu stanovení tržní ceny.

Při oceňování nemovitostí musíte brát v potaz více faktorů. Je nutné se na věc dívat s čistou hlavou a zahodit emoce a citové vazby k danému místu. Je naprosto normální, že chcete co nejvíce peněz, co lze získat. Avšak to je práce prodejce, aby usměrnil vaše požadavky na základě analýzy cen dané lokality.

I vy sami si můžete provést takovou menší analýzu, abyste měli aspoň představu o tom, kolem jaké ceny se budete pohybovat ještě předtím, než svěříte svůj dosavadní domov do rukou makléře. A jak na to? Srovnejte si ceny podobných nemovitostí na trhu, seřaďte si je podle výši cen a vyřaďte všechny, které jsou příliš vysoké a příliš nízké. Takové nereálné ceny tvoří konkurence, když chce prodej urychlit anebo chce obrat nezkušené kupující o více financí, než na které mají nárok.

Je třeba si uvědomit, že byt o stejné velikosti v žádané lokalitě bude na trhu v jiné cenové relaci než byt v místě s vysokou kriminalitou. Tržní hodnota se liší i skrz kraje po celé České republice.

Mluvíme zde o tržní ceně. Co to vlastně označuje? To je hodnota nemovitosti určená na základě analýzy trhu. Pak ještě existuje odhadní cena, kterou propočítá odborný odhadce nemovitostí v souvislosti se zákonem o oceňování majetku. S tou se setkáte např. při žádosti o hypotéku kvůli financování koupě.

Konečně se podívejme na to, jaké faktory jsou důležité a ovlivňují hodnotu a šanci prodat majetek co nejvýhodněji a nejdříve.

  • Lokalita – Ta je ze všeho nejdůležitější. Vše ostatní se dá nějak upravit, ale byt jen tak nepředěláte do jiného prostředí. Je váš byt přízemní nebo naopak podkrovní? Výhled z okna ukazuje rozmanitou přírodu a hory v dáli nebo hledíte na okna souseda? K lokalitě se nepochybně vážou další věci jako dopravní dostupnost, občanská vybavenost, dostatek zeleně, kulturního vyžití a bezpečnost ulice, ve které se nachází.

Je rozdíl, zda bude mít budoucí majitel autobusovou zastávku deset minut od domovních dveří anebo na ní bude muset jít půl hodiny pěšky. Zda bude cena vysoká, ovlivňuje třeba i to, jak daleko je to na dětské hřiště, k lékaři či na poštu. Park za domem je velké plus a nízká kriminalita také.

  • Stav a vybavení bytuStaré rozvody instalací, otlučené společné prostory, plesnivá koupelna a nefunkční spotřebiče vám body nepřipíšou. Naopak zdali je v panelovém bytě vyzděné jádro, provedená nová elektroinstalace a byt se bude nacházet v revitalizovaném domě, máte velmi dobrou šanci k úspěšnému prodeji.

Byt po rekonstrukci nebo dokonce kompletně nový přitáhne víc potencionálních zájemců než oprýskaný a starý před opravou.

  • Velikost – Obecně platí, že čím větší, tím nižší cena za metr2. Ve výsledku však bude celková cena vyšší. A větší město bude také oplývat vyššími cenami než vesnice o počtu obyvatel jedné větší rodiny.

V současné chvíli se do popředí dostávají byty 2+1 a pozemky o rozloze do 1000m2.

  • Budoucí plánování – Z územního plánu můžete vyčíst, zda se kolem vaší lokality bude v budoucnu stavět obchvat, dálnice, nová výstavba rodinných domů nebo rozkvete průmysl.

Tyto fakta jsou také třeba zohlednit v navrhování ceny.

  • Doplňující výbava – Patří k bytu sklep a balkon a k domu stodola a dvojitá garáž? Výborně. Připište si dalších 5%.

Tyto faktory patří mezi ty hlavní, které rozhodnou o oslnění kupujícího a dotáhnutí prohlídky k prodeji. Některé však budou zajímat i sousedé, druh vlastnictví, upravenost okolí a materiál, ze kterého se místo skládá. A v neposlední řadě, při prohlídce udělejte dobrý dojem. Pokud jej pokazíte, můžete si velmi uškodit. Před prohlídkou zájemci tedy uvařte čerstvou kávu a dobrý moučník.