Když dojde na nejnovější trendy v oblasti výstavby bytů, máme pro vás dobrou i špatnou zprávu. Dobrá zpráva je, že bytů se staví více. Špatná zpráva je, že jejich ceny přesto hned tak neklesnou.

Statistiky z roku 2019 hovoří jasně. Vloni ve výstavbě nových bytů nejvíce zabodoval Středočeský kraj, kde jich vzniklo celkem 6242. Na druhém místě pak skončila stále velmi žádaná Praha s 5462 byty.

Praha žebříčkům obvykle dominuje, každý rok zde ČR postaví až dvě třetiny bytového fondu. Než se však nárůst výstavby bytů případně odrazí na jejich cenách, ještě to nějaký ten čas potrvá. Podle analýzy odborníků totiž tento vzestup dorazil příliš pozdě. Ačkoliv se bytů staví více, jejich počet stále naprosto neodpovídá obrovské poptávce, především v Praze, kam se mnoho lidí chce stěhovat kvůli zaměstnání nebo studiu.

K zhodnocení situace jako celku je kromě počtu dokončených bytů nutné vzít v potaz i ty, které se loni teprve začaly stavět. Počet stavěných bytů v roce 2019 dosáhl necelých 39 tisíc, což je nejvyšší číslo od roku 2008. Za nárůstem rozestavěných bytů stojí mimo jiné i již zmíněné vysoké ceny nemovitostí, které developery motivují k tomu, aby se snažili počtem stavěných bytů přiblížit poptávce po nemovitostech na českém trhu. Doposud však tento počet není takový, aby výrazně ovlivnil cenovou ekonomiku a způsobil snížení cen nemovitostí.

Někteří odborníci odhadují, že by tento pozitivní nárůst mohl pokračovat i do budoucích let, jiní zůstávají skeptičtí. Situace by se mohla zlepšit především díky urychlení povolení výstavby nových rezidenčních objektů, které v současnosti kolikrát zabírá i pět let. Dokud se Praha nedokáže vyrovnat s návalem poptávky po bydlení, i nadále bude v tomto směru zaostávat a podle předpovědí by v ní v roce 2030 mohlo chybět až 100 tisíc bytů.