Český statistický úřad nově předpověděl, že co se cen bytů týče, i letos bude pokračovat trend z minulých let a ceny porostou. Aspoň v případě hlavního města, kde se v roce 2020 znovu navýší poptávka po bydlení. Nejvíce lidí se totiž podle ČSÚ bude stěhovat právě do Prahy, a do Středočeského kraje. Třetím favoritem je v současnosti další velké město, Brno.

V loňském roce nebyla bilance příliš pozitivní pro zájemce o byt, zato výhodná pro jejich majitele, kteří byty prodávali. Byty se vzhledem k nižšímu počtu nabídek na výše zmíněných místech prodávaly v roce 2019 velmi rychle, a tento stav by měl údajně přetrvat i pro letošní rok. Kromě Prahy, Brna a Středočeského kraje k atraktivním lokalitám náleží rovněž města Olomouc a Hradec Králové.

Ceny nepřekvapivě nejvíce porostou v lukrativních a atraktivních částech Prahy, tedy v jejím centru, v Praze 1 a v Praze 2. V těchto čtvrtích města můžete za byt umístěný ve stavbě v dobré kondici a nacházející se blízko metra zaplatit 105 až 120 tisíc korun za metr čtvereční podlahové plochy. Oproti tomu byt dál od centra, například v Praze 7, vás vyjde na 90 až 100 tisíc korun za metr čtvereční.

Na podobu cen mají nejvyšší vliv dva rozhodující faktory. Prvním z nich je cena stavebních pozemků, kterých se v Praze nachází čím dál tím méně, a tedy zákonitě stoupá jejich cena. Svou roli hraje i výrazný nárůst cen stavebních prací nebo zmenšování podlahové plochy bytů.

Podle předpověděných statistik počet obyvatel Prahy do budoucna poroste, což se odrazí i na podobě trhu s nemovitostmi. Do konce roku 2070 by měl počet lidí žijících v Praze vzrůst až o 31 procent, ve Středočeském kraji pak skoro o 36 procent.