Stávající epidemie nemoci COVID-19 již stihla ovlivnit mnoho aspektů lidské společnosti. A než skončí, ještě na více oblastí bude mít dopad. Nevyhne se mu ani trh s nemovitostmi, především pak ceny bytů, které by mohly začít stagnovat. Momentálně není možné realizovat prohlídky bytů ani osobně podepisovat kupní smlouvy. I když se však nemovitosti nebudou prodávat, podle expertů to k jejich zlevnění nepovede.

Důvod pro to je jednoduchý. Firmy postavily nové byty za vysoké náklady a tak je nemohou příliš slevnit, protože nechtějí jít do mínusu. Proto dojde ke stagnaci bytů, kdy ceny neklesnou, ale zároveň ani neporostou. Zejména Praha nemůže čekat, že by v ní došlo k poklesu cen nemovitostí. A to i díky tomu, že legislativní překážky způsobují paralýzu nové výstavby, která zabírá mnoho času.

Jinými slovy, epidemie COVID-19 sice ovlivní trh s nemovitostmi, ale pouze z krátkodobého hlediska. Aby došlo k poklesu cen, vliv epidemie na trh by musel být dlouhodobý, a to za současných okolností nevypadá jako pravděpodobný scénář.

Samozřejmě, ani krátkodobé následky není radno podceňovat. Momentálně jim čelí zejména vlastníci bytů k pronájmu, které jsou v současnosti z větší části prázdné. Nabídka po nemovitostech pak klesá jako celek, bez ohledu na to, o které části České republiky se bavíme.

Dalším možným následkem by mohl být větší zájem lidí o nájemní bydlení, neboť si kvůli vzrůstající nezaměstnanosti a ukončení řady pracovních poměrů nebudou moct dovolit vzít hypotéku na pořízení vlastního bydlení. V poslední řadě by mohlo dojít i k poklesu počtu nových nemovitostí, neboť stavební společnosti dočasně přerušily svou činnost.