Současná situace je taková, že si spousta lidí, zejména těch mladých, nemůže dovolit zakoupení vlastního bydlení, a tak se v ČR rozmáhá pronajímání bytů. Uvolnění limitů u hypoték by nicméně mohlo zlepšit podmínky mnoha lidí.

Bankovní rada České národní banky na nedávném zasedání uvolnila limity úvěrových ukazatelů pro nové hypotéky. To zájemcům o vlastní bydlení poskytuje výrazně vyšší šanci získat domov za pomoci hypotéky. Krok České národní banky by pak mohl vést k oživení trhu s nemovitostmi jako celku.

Předtím, než došlo k uvolnění, panovala od října roku 2018 zpřísněná opatření, která přibližně třetině zájemců znemožňovala nákup vlastního bytu či domu. Nyní by se však situace mohla výrazně zlepšit, zejména pro lidi, kteří nemají uložených potřebných dvacet procent hodnoty vytoužené nemovitosti.

Nutnost mít naspořených aspoň dvacet procent byl tím faktorem, který v minulosti nejvíce negativně ovlivňoval šance mladých lidí dosáhnout na vlastní bydlení. Průměrná cena novostavby v Praze činí 7,2 milionu korun, takže našetřit aspoň dvacet procent znamenalo mít po ruce 1,4 milionu, což bylo pro mnohé lidi nedosažitelným krokem. Nyní si však hypotéku budou moct vzít pouze s desetinou cílové částky. To lidem dovolí si zakoupit bydlení a splácet hypotéku kolikrát nižší než nájemné, které doposud museli hradit.

Uvolnění ze strany České národní banky navíc přichází v pravý okamžik. V současnosti panují příznivé úrokové sazby hypoték. Když je zkombinujeme s cenami bytů v Praze, znamená to, že se může objevit zvýšená poptávka po vlastním bydlení. K poklesu cen nemovitostí ovšem nedojde, neboť na trhu stále dlouhodobě není dostatečný počet nových bytů a navíc rostou ceny pozemků i stavebních prací.