Každé město, obec, obydlené území má občas na své ploše nevyužité nebo již zchátralé místo. Realitní kanceláře se snaží takové pozemky prodat co nejlépe a co nejrychleji. Tak pomůžou nejen sobě, ale i městu. Tyto části města a obcí jsou velmi žádané. Zpravidla se nacházejí v dobré lokalitě, kde je předpoklad, že obchod a celkově byznys pokvete i v několika desítkách příštích let. Proto se majiteli často stane buď samo město, movitý občan či velké společnosti. Tato několika miliónová investice se jim mnohonásobně vyplatí.

Na tyto nevyužité pozemky se plánují velké projekty, takzvané developerské. To jsou projekty většího charakteru. Uvažuje se v nich nejen o výstavbě bytových a řadových domů, samostatně stojících objektech, ale i o komerčních stavbách. Vše se bere komplexně ze všech stran a uvažuje se o tom, jako o celku. Pak jedině je vše propojeno a navazuje pěkně na sebe.

Tyto velké investice a změny panorama města jsou oblíbené po celém světě. Nejinak je tomu i u nás. Zvláště ve velkých městech, rovněž v Praze, se developerské projekty chystají na několik let dopředu. Pak už se jedná pouze o to, vyřídit všechny povolení a získat všechny potřebné peníze.

Rohan City

V Praze se v poslední době mluví o Rohan City. To bude postaveno na Praze 8, konkrétně na Rohanském ostrově mezi Karlínem, Vltavou a Libní. Jde celkově o 200 000 m2 plochy k úpravě. Začátek výstavby je v tuto chvíli plánováno na příští rok. Celé to bude stát přibližně deset miliard korun. Celkem je v plánu pět etap. První etapa zasahuje na plochu padesáti tisíc metrů čtverečních. Díky velkému parku, který zde vyroste a propojí s cyklostezkou podél Vltavy, to bude jistě oblíbené místo mnoha obyvatel. Výstavba započne před historickou budovou a povede kolem Kaizlových sadů. Celkově zde bude vystaveno přibližně dva a půl tisíce bytů a spoustu kancelářských prostor. To je mnoho prostoru pro bydlení několika tisíc lidí. Další fáze budou pokračovat v následujících letech, kdy se budou i postupně odkrývat veškeré zamyšlené stavby a plochy výstavby. Vše by mělo být dokončeno v průběhu patnácti let. Sám architekt o tomto velkém projektu mluví jako o ekologickém, ekonomickém a komfortním bydlení. Bydlení zde bude k dispozici i v nízkoenergetickém provozu. Relaxační místa, spousta zeleně a vodních ploch. Ráj na zemi.

K dispozici je urbanistická studie Pavla Hniličky, který s developerem vypracoval vskutku pěknou novou čtvrť s pěší alejí, podzemními garážemi a zástavbou korespondující s karlínskými budovami a blízkým okolím. I výška budov zůstane zachována. Ve studii je možné si všimnout rekreační oblasti v okolí Vltavy a cyklostezky. Spjatí s přírodou bude hojně podporováno. Město si díky tomuto developerskému projektu přijde na šedesát milionů korun na postavení školy, které přispěje sám developer. Navíc je v projektu zanesená i protipovodňová úprava koryta řeky. Bude vybudováno rameno řeky, to oddělí nové území od břehu. Velká voda už nebude mít tak ničivý dopad.

Na celý projekt  se vedení Prahy dívá s respektem a obdivem. Dle jejich vyjádření jsou spokojeni s tím, jak to celé dopadlo. Do studie Pavla Hniličky se zapracovali připomínky města a námitky občanů. Všichni doufají, že z Rohan city vznikne tzv. živoucí čtvrť.

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy doufá, že se města zacelí a zahustí. Město tak pak bude více kompaktní.

Sekyra Group

Celé dílo má na starosti development Sekyra Group. Ten navíc chystá také Smíchov a Žižkov City. Sekyra Group postavil budovy pro Nestlé, Českou spořitelnu, Skansku a má na svědomí Národní technickou knihovnu, která v roce 2009 získala cenu poroty Best of Real a ocenění jako Stavba roku, dále se stará o další rezidenční a komerční projekty.