Situace ve finanční sféře nahrávají ke vzrůstu poptávek na realitním trhu po činžovních domech. Podle mnohých expertů, analytiků a realitních makléřů se tato situace zlepšuje. Investice do činžovních domů je velký hit. Jde o investici s docela jasným výsledkem.

Zhodnocení a výnos investice se pohubuje až kolem 20%. Je to tedy mnohem víc, než dokáže nabídnout kdejaká bankovní instituce. Nejčastěji investoři koupí starší činžovní dům. Provedou jej rekonstrukcí, přetvoří a poté prodají na jednotlivé celky, byty. Z toho jim jde mnohem více peněz, než kdyby nemovitost opět prodali jako celek. Jedni prodávají, jiní nabízejí lidem k pronajmutí. Obzvláště v severních Čechách je to skvělá varianta a možnost, jak si zajistit neustálý stabilní pasivní příjem. O nájemce zde není nouze. Především, a to nejen v Čechách, se do těchto domů stěhují studenti.

Studenti jako spása investorů

Klasické rodiny s dětmi si vysokou činži u velkometrážních bytů nemohou dovolit, ale skupinka mladých studujících lidí, kteří se o cifru podělí, to je jiná. Navíc studentů je každý rok velmi mnoho.

Někteří si nekoupí celý dům, ale pouze jeho část, pár bytů. Je však zcela zřejmé, že výnos z koupě nemovitosti jako celku je vždy vyšší, než po jeho částech. Samozřejmě i zde hrají roli okolnosti, jako množství nebytových prostor, lokalita a stav budovy. Je potřeba připomenout, že nájemné v nebytových prostorech je vyšší než v místech určených k bydlení.

A na kolik si takovou investicí přilepšíte? V případě nájmu jde o roční zisk okolo 5-6% před odvodem daní, v případě prodeje se cifra může vyšplhat až na 20% během dvou let.

Proč investovat do činžovních domů

Z jakého důvodu se i obyčejní lidé vrhají do velkých investic, kde peníze získávají i třeba pomocí hypotečních úvěrů? Jde o princip.

Někteří lidé bankám nevěří, nelíbí se jim jejich podmínky a výše úroku, který slibují, jiní už mají peníze uloženy na kdejakých místech a nemovitost je jen další z nich. Pohnutky investorů jsou různé, co však mají společné, je to, že je to trefa do černého. Činžovní domy jsou prostě a jednoduše stále velice žádané a drží laťku vysoko. Ten kdo se rozhodne, má zisk téměř jistý.

Nejlepší lokalitou jsou již zmíněné Čechy. Avšak pozor, vysoký výnos má v závěsu vysoké riziko. V případě pronájmu není jednoduché najít dlouhodobé podnájemníky. Výnos cca 5% je však kvalitní motivací. Své by o tom jistě mohla povědět i realitní společnost CPI Byty Radovana Vítka, která skoupila přibližně osm tisíc bytů. Co si s nimi počne, ví jen ona sama.

Největší výnos přitom vynášejí malometrážní byty do 50 metrů čtverečních. Roční výnos je 6% a to už je pěkná cifra do rozpočtu. Taková PSN (Pražská správa nemovitostí) má na trhu 300 bytů, ze sedmi tisícovek, které postupně získala. Tyto menší byty si mohou dovolit koupit i menší podnikatelé, kteří si díky stále nízkým úrokovým sazbám, mohou dovolit tuto investici zaštítit hypotečním úvěrem, na kterém běžně získají deset až patnáctiletou fixaci sazby. Pak už bude stačit najít vhodného kupce opraveného a předělaného bytu anebo kvalitního nájemníka.

Je jen otázkou času, kdy se mezi investory objeví i množství cizinců.