Jestliže uvažujete o tom, že byste zakoupili byt, který byste následně pronajímali jako formu pasivního zisku, možná se sami sebe ptáte, kde nejlépe takovýto byt zakoupit.

Nová studie provedená společností Valuo má na tuto otázku odpověď. V současnosti nejvyšší výnosy z pronajímání bytů nabízejí města Ústí nad Labem a Teplice. Když zde koupíte byt k pronájmu, investice do bytu se vám díky penězům z pronajímání vrátí za deset let. To se může stále zdát jako dlouhá doba, ale ne porovnáte-li ji s dobou návratnosti v jiných městech. V Praze byste si například na vrácení investice počkali až dvacet tři let.

Studie se zabývala situací v celkem patnácti městech České republiky. Nejvyšší příčky si pro sebe získala města Ústí nad Labem, Teplice a třetí byla Ostrava. Oproti tomu na nejnižších pozicích se umístila již zmíněná Praha, Brno a České Budějovice. Objektem srovnávání se staly prodejní a nájemní nabídkové ceny panelových bytů v osobním vlastnictví s výměrou 40 až 65 metrů čtverečních.

Možnou odpověď, proč si například Praha vedla ve srovnání tak špatně, lze hledat v cenách bytů. Ve druhém čtvrtletí letošního roku ceny za nákup bytů v Praze vzrostly průměrně o deset procent a vyšplhaly se tak na částku 60 700 za pouhý metr čtvereční. Nejvíce ceny vzrostly v případě developerských projektů, na druhém místě byly byty v cihlových domech a na třetím panelákové byty.

Investice do pražských bytů tak rozhodně není pro každého. „Investici do bytu v Praze bych doporučil spíše investorům, kteří spekulují na dlouhodobý nárůst hodnoty bytu. V případě snahy maximalizovat návratnost pomocí nájmu bych se poohlédl spíše po menších krajských městech,“ popsal situaci Jan Boruta z portálu FérMakléři.cz, který srovnává služby realitních makléřů.