Chcete se přestěhovat do Prahy a zoufale sháníte bydlení? Přišly jste k penězům v rámci dědictví a chcete je investovat do nemovitostí? Rozrostla se vám rodina a současný byt vám nedovolí dýchat, voláte po větším bytě? Pak je nutné se podívat na současný trh.

Skutečná tvář realitního trhu

Trh nenabízí mnoho příležitostí k investicím či pronájmu bydlení. Spousta lidí hledá komfortnější bydlení s větší hodnotou než je byt v panelovém domě. Cihlový dům má přeci jen něco do sebe. Poskytuje větší soukromí, možnosti přestavby a rekonstrukce a i klima v něm je jiné. Často se tak zákazníky na realitních serverech zaměřují na činžovní domy. Těch je však pomálu. Je to pravda?

Vždyť Praha se honosí velkým množstvím staveb těchto typů. A pokud se dobře podíváte, zjistíte, že jsou prázdné. Pěkně vypadají v přízemí. Nová fasáda, velké osvětlené vitríny a komerční služby. Avšak když zvednete hlavu výš, málem vám do očí spadne odlupující se omítka. Okna jsou temná a bez života a dům je v chátrajícím stavu. Jak je to možné?

Kdo je vinen

Můžou za to restituce v 90. letech. Majetek byl navrácen původním vlastníkům, a ti neměli ani ponětí, jak o něj pečovat. Proto je mnoho z nich prodali převážně Italům, kteří v této době hojně zkupovali český majetek. Nikdo neřešil, kde na to vzali. Hlavně, že platili a původní majitelé přišli o starosti.

Současná situace je více než smutná. Pronajaté jsou pouze přízemní prostory a maximálně pár bytů v celém objektu. Velmi oblíbený systém je Airbnb, což je služba zprostředkovávající pronájem. Peníze z těchto obchodů vlastníkům stačí na pokrytí jejich potřeb a dál se o nemovitost nestarají. Paradoxem je, že i když je v dezolátním stavu, stále má hodnotu několika stovek milionů korun.

Hlavně v posledních dvou letech rostou ceny. V některých oblastech Prahy, hlavně v centru, i o 40%. To znamená, že metr plochy stojí něco okolo sto padesáti tisíc. V těch lepších případech i dvě stě tisíc.

Kolik to stojí

Jestliže by celý dům rozprodali na jednotlivé byty nebo i jako komplex, vlastníci by mohli obdržet i 300 milionů korun. Nejeden člověk by si řekl, že to už by stálo za úvahu. Bohužel, ani to mnoho vlastníků nepřesvědčí a zatvrzele tvrdí, že neprodají. Developeři se však nenechají jen tak odbýt a čas od času jdou své štěstí zkusit znovu. Občas, hlavně v době italských daňových prázdnin, uspějí. Italské prázdniny znamenají obrovskou úlevu na daních. Smyslem je zaplatit aspoň část a zbytek vám bude, jako italskému občanovi, odpuštěn. Toho využívají mnozí obchodníci. Avšak neděje se tomu příliš často. Realitní makléři tak mohou čekat někdy až příliš dlouho.

Víte jak se pak říká takovým domům? Konzervy. A kde je v Praze najdete? Téměř na každém kroku. Ulice Legerova a Štěpánská je jimi protkána. Náměstí Míru a ulice Hálkova na tom není o moc lépe.

Co bude v budoucnu

Je však jen otázkou času, kdy se tyto činžovní domy pustí na trh k prodeji. Obyvatelstvo se rozrůstá a místa je zapotřebí čím dál tím víc. Bohužel je víc než pravděpodobné, že čeští zákazníci nebudou mít dostatek financí na koupi a domy se zaplní Rusy, Vietnamci a západními národnostmi.